Wyjeżdżam do pracy do Holandii – o czym muszę wiedzieć?

Jak większość z nas wie, Holandia jest wciąż jednym z najczęściej wybieranych krajów zarobkowych – przynajmniej przez Polaków. Aby pobyt nie kosztował nas wiele nerwów i niepotrzebnego stresu bardzo ważne jest do niego odpowiednie przygotowanie. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma już doświadczenia z pracą za granicą, jest to świetna okazja, aby poznać praktyczne wskazówki. W tym artykule podpowiemy Ci, o czym powinieneś pamiętać, zanim się spakujesz.

W których sektorach najłatwiej znaleźć pracę w Holandii?

Poszukujesz pracy w konkretnej branży? A może zależy Ci na pracy w firmie, w której język polski jest już obecny? Polacy w Holandii najczęściej znajdują zatrudnienie w:

  • budownictwie,
  • ogrodnictwie,
  • rolnictwie,
  • przemyśle,
  • logistyce,
  • transporcie.

W związku z tym, że rozbieżność jest ogromna, zapotrzebowanie na pracowników jest tutaj przez cały rok. Co więcej, z uwagi na rozwinięte i dość zaawansowane technologie, a także dobrą organizację praca fizyczna w Holandii często w znacznym stopniu różni się od tej wykonywanej w naszym, rodzimym kraju. Jest to zdecydowanie na plus dla osób, które poważnie myślą o wyjeździe w celach zarobkowych bądź zmianie miejsca zamieszkania. 

Odmienny system godzin pracy – co przez to rozumieć? 

Różnica w systemie godzinowym pracy na rynku polskim a holenderskim jest znacząca. Jak wiemy z doświadczenia, w Polsce mamy wyznaczone godziny pracy na cały miesiąc – standardowo jest to pełen wymiar pracy, czyli ok. 168 godzin. W przypadku Holandii sprawa wygląda trochę inaczej. Tam praca wyznaczana jest w przedziale tygodniowym, przez co rozbieżność pomiędzy poszczególnymi okresami może być spora. Co z tego wynika? Najczęściej pracodawca proponuje minimalną ilość godzin, która ewentualnie może zostać zwiększona w zależności od zapotrzebowania. Istnieje coś takiego, jak kontrakty zerowe, w których zakres godzinowy pracy może wynosić na przykład od 0 do 40 w ciągu tygodnia. Z tego względu w jednym tygodniu możesz pracować przykładowo 40 godzin, a w kolejnym 8. Aby uniknąć wyjazdu, który minie się z naszymi wyobrażeniami i oczekiwaniami, musisz pamiętać o doprecyzowaniu umowy i warunków zatrudnienia

 

Praca w Holandii jest coraz częściej poszukiwana przez społeczeństwo polskie, bez względu na wiek czy płeć. Wszystkich, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę bądź są na etapie podejmowania decyzji, zachęcamy do odwiedzenia strony Głos Polski.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *