Zakup kotła gazowego – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając kocioł gazowy zapewne szybko zauważysz jak duża jest różnorodność tych urządzeń na polskim rynku techniki grzewczej. W tym artykule podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę wybierając naścienny kocioł gazowy. 

W ostatnich latach pojawiło się wiele opcji dotacji na wymianę starych kotłów węglowych na nowoczesne kotły gazowe. Wielu właścicieli domów i mieszkań w większych miastach podejmuje działania, by skorzystać z tych wyjątkowo korzystnych możliwości dofinansowania. Wybór nowego kotła grzewczego przebiega w różny sposób. Można po prostu pytać w okolicznych sklepach hydraulicznych o propozycje konkretnych urządzeń i wyceny na wykonanie montażu całej instalacji grzewczej. Rozmawiając ze sprzedawcami w sklepach specjalizujących się w technice grzewczej musimy mieć jednak świadomość, że będą oni rzecz jasna zachwalać produkty, które są dostępne w ich ofercie. Takie informacje mogą być bardzo subiektywne, ponieważ sprzedawcy niejednokrotnie są dodatkowo motywowani do osiągania konkretnych celów sprzedażowych. Jeszcze innym sposobem jest szukanie informacji o sprawdzonych fachowcach wśród rodziny, znajomych z pracy i przyjaciół. Oczywiście nawet fachowiec z najlepszymi chęciami pomocy i tak będzie zachwalał urządzenia, które sam sprzedaje, montuje oraz serwisuje. Dlatego wiele osób zanim jeszcze zacznie pytać specjalistów postanawia samodzielnie dowiedzieć się czegoś w sieci na temat dostępnych rodzajów kotłów gazowych. W tym artykule postaramy się pokrótce omówić trendy na polskim rynku techniki grzewczej.

Kocioł gazowy – jaka marka?

Czym warto się kierować podczas wyboru marki urządzenia grzewczego? W Polsce aktywnie działa wielu producentów techniki grzewczej. Z grubsza można podzielić ich na producentów krajowych i zagranicznych. Zwolennicy wspierania regionalnej gospodarki zapewne będą się przychylać bardziej do urządzeń produkowanych w Polsce. Inni z kolei wolą kierować się wielowiekową historią marek zagranicznych. Bądźmy szczerzy – każdy nowy produkt musi spełniać pewne standardy określone w przepisach UE. Sprawność energetyczna urządzeń jest precyzyjnie określona, dzięki czemu możemy sobie porównać ich wydajność nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Od czego zatem będzie zależeć wybór kotła grzewczego – czy tylko od ceny?

Co warto wziąć pod uwagę wybierając kocioł grzewczy?

Wielu ludzi wybierając kocioł gazowy zwraca uwagę na jego wygląd. Być może niektórym z nas wydaje się to niedorzeczne, ale dla kogoś, kto musi zamontować kocioł gazowy we wnętrzu mieszkania, w kuchni bądź salonie, jego wygląd ma ogromne znaczenie. Dlatego niektóre renomowane firmy grzewcze przykładają ogromną wagę do designu dbając jednocześnie o wysoki poziom techniczny oferowanych produktów. Bardzo praktycznym podejściem jest też zwrócenie uwagi na dostępność autoryzowanego serwisu oraz części zamiennych. Na cóż nam bowiem nawet najtańszy i najlepszy kocioł gazowy jeśli po kilku latach jego producent ‘się zawinie’ i nie będą już dostępne części serwisowe? Przecież nawet najlepsze urządzenia od czasu do czasu ulegają awarii. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup kotła gazowego rozwiniętych i długo działających na polskim rynku marek. Możliwość szybkiego i bezproblemowego usunięcia usterki w okresie grzewczym bywa nieoceniona. Przekonują się o tym osoby posiadające nietypowy kocioł, gdy nagle w trakcie panującej zimy ulega on uszkodzeniu, w domu jest zimno, nie ma ciepłej wody, a serwisant, do którego udało nam się dodzwonić stwierdza, że do tego modelu kotła części zamienne dostępne są najszybciej w ciągu tygodnia. Zanim zdecydujemy się na zakup kotła gazowego danej marki warto wziąć pod uwagę tego typu sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *