Czym zajmuje się doradca ds. sprzedaży samochodów?
Przede wszystkim przeprowadza potencjalnego nabywcę przez cały proces zakupu pojazdu. Zaczyna od prezentowania oferty danego salonu, przez oględziny auta, jazdę próbną, przedstawienie oferty sprzedażowej aż do finalizacji zakupu. To właśnie jego praca, profesjonalizm, fachowość i podejście mogą ostatecznie zadecydować o tym, czy dany klient dokona zakupu, czy pójdzie gdzieś indziej.
Gdzie może pracować doradca ds. sprzedaży samochodów?
Sprzedawać samochody można na kilka sposobów. Mogą być używane, nowe, a praca może przebiegać w warunkach etatu lub nawet samozatrudnienia.
Prywatny handlarz
Samochody można sprzedawać nawet na własną rękę. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, zainwestować trochę pieniędzy, kupować odpowiednie egzemplarze za granicą i sprzedawać je z zyskiem u nas. Jest to jednak obarczone sporym ryzykiem, wymaga nakładów finansowych, wiedzy o motoryzacji (żeby nie kupić egzemplarza, którego nie da się potem sprzedać, np. ze względu na stan techniczny). Wszystkie obowiązki związane ze sprowadzaniem pojazdów i prowadzeniem działalności przyćmią przyjemność płynącą z obcowania z motoryzacją i szlifowania umiejętności sprzedażowych. Może lepiej więc pomyśleć o etacie?
Sprzedawca w komisie
W takim przypadku do wyboru są dwie opcje: sprzedaż w komisie samochodów używanych lub praca w salonie samochodowym. Profil klienta komisu zwykle bardzo się różni od klienta salonu samochodowego. Zakres sprzedawanych modeli również jest szerszy, a ich stan techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Wówczas być może wymagane będzie ukrywanie faktycznego stanu samochodu, na przykład przez podawanie wymijających odpowiedzi na pytania klienta. Wiele osób nie chce postępować w ten sposób. Różnie może być również z warunkami zatrudnienia, nie zawsze stabilna umowa o pracę będzie osiągalna.
Doradca ds. sprzedaży w salonie samochodowym
Najlepiej wypada praca jako sprzedawca w salonie samochodowym. Praca w punkcie dealerskim renomowanej marki, takiej jak np. BMW oferuje stabilność zatrudnienia, prestiż, dobre warunki i satysfakcjonujące zajęcie. Sprzedawane samochody będą w doskonałym stanie technicznym, a sam doradca będzie miał świadomość, że sprzedał klientowi towar wart pieniędzy. Satysfakcja z tak wykonywanej pracy z pewnością będzie więc nieporównywalnie większa. Dodatkowo często można spodziewać się perspektyw na rozwój zawodowy, by po pewnym czasie awansować na wyższe stanowisko w salonie.
Jak zostać doradcą ds. sprzedaży samochodów?
Kiedy już zdecydowaliśmy się pracować na stanowisku doradcy sprzedaży, przychodzi czas na zdobycie zatrudnienia. Nie wymaga ono zazwyczaj wykształcenia, a jedynie pewnych cech osobowości. Doradca musi być komunikatywny, kulturalny i cechować się nienaganną aparycją. Dodatkowo podstawy wiedzy o samochodach będą wskazane – w takim stopniu, by mógł odpowiedzieć na pytania klienta. Sprawdź dostępne oferty na praca-dealerbmw.pl i wybierz taką, która Ci odpowiada. Tam zapoznasz się ze stawianymi przez pracodawcę wymaganiami i będziesz w stanie zdobyć wymarzoną pracę doradcy ds. sprzedaży samochodów.