Szkodniki są wszędzie, ale są takie których ignorować nie można – dla własnego bezpieczeństwa. Chrząszcz Spuszczel zwalczanie jest bardzo ważne – bo jest to insekt, który powoduje potencjalnie poważne uszkodzenia belek dachowych z drewna iglastego na określonym obszarze Polski. Wstępne wyniki nowego badania wskazują, że większość inwazji nadal znajduje się na obszarze, na którym zgodnie z przepisami budowlanymi obowiązkowe jest zabezpieczanie belek dachowych.
Walka z tymi szkodnikami wymaga czegoś więcej niż tylko obróbki powierzchni, aby wyeliminować atak, ponieważ owady te mają długi cykl życia i rzadko odwiedzają powierzchnię drewna. Leczenie „normalnego” kornika (Anobium punctatum) polega na obróbce powierzchni za pomocą pędzla lub natrysku, co przerywa cykl składania jaj. Ponieważ ich cykl życia jest krótki (do 5 lat), a ich dziury są znacznie mniejsze niż w przypadku spuszczela, uważa się, że wystarczy impregnować tylko powierzchnie drewna – w przypadku chrząszczy z gatunku spuszczel pospolity nie będzie to skuteczne. Tak więc zwalczanie musi zawierać dwie dodatkowe funkcje – związan e wstrzyknięciami wewnętrznymi i cotygodniową kontrolę.
Spuszczel pospolity – co zrobić, aby się go pozbyć?
Najpierw usuń wszystkie luźne materiały za pomocą pędzla i odkurzacza i upewnij się, że drewno wchłonie wilgoć. Żadna obróbka powierzchni nie przeniknie lakieru ani farby. Następnie wywierć otwory iniekcyjne w „aktywnych” uszkodzonych obszarach – najpierw przetestuj je za pomocą młotka, nasłuchując pod kątem pustki, a następnie wywierć otwory testowe. W razie wątpliwości zadzwoń do eksperta – warto mieć namiary na lokalną profesjonalną firmę, która wie jak poradzić sobie z insektami. Otwory należy wydmuchać lub odkurzyć, a następnie wstrzyknąć odpowiedni do tego przeznaczony środek. Otwory można zaślepić kołkami, szpachlówką lub plastikowymi zaślepkami. Następnie zakończ obróbką powierzchni. Regularnie sprawdzaj, czy nie słychać dźwięków przypominających „chrupania” i ponownie wstrzykuj specyfik w aktywne obszary. Dostępne są również wtryskiwacze dla tych, którzy wolą wstrzykiwać bezpośrednio z dyszy, zamiast używać rurki przedłużającej i stopniowo wycofywać rurkę podczas procesu.
Podsumowanie charakterystyki – spuszczel pospolity
Siedlisko w budynkach – w większości gatunków drewna iglastego, w szczególności lubi się gnieździć wewnątrz belek dachowych. Bardzo rzadko spotykany w sklejce z drewna iglastego. Obecnie tylko w niektórych miejscach istnieją specjalne przepisy budowlane mające na celu ochronę drewna konstrukcyjnego i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się tych insektów. Małe nieaktywne infestacje są powszechne w budynkach mających ponad 100 lat.
Cechy szczególne – przy dużych inwazjach żerowanie larw może być słyszalne w ciepłe dni jako odgłos skrobania/chrupania. Pędrak i dorosły owad – jest bardzo szybkim zjadaczem! Otwory wyłaniające się – nieliczne, duże, owalne, często postrzępione, średnica 6 – 10 mm. Tunele – owalne, średnica 6 – 10 mm. Rozległe i sklejające się powodują prawie całkowity rozpad bielu.