Interesują Cię sadzonki cisu? Czytaj dalej!

Cis jest drzewem życia, śmierci i odrodzenia. Cis, Taxus baccata, to starożytny gatunek drzewa, który przetrwał przed epoką lodowcową i jako taki był czczony i używany przez ludzkość na przestrzeni wieków. Jeśli interesują Cię cis sadzonki z https://www.ogrodowymlyn.pl/46-laurowisnia-sadzonki – czytaj dalej.

Ze względu na jego długowieczność i unikalny sposób wyhodowania nowych pni z pierwotnego korzenia, szacuje się, że niektóre cisy mają nawet 4000 lat! Nic dziwnego, że cis kojarzy się z nieśmiertelnością, odnową, regeneracją, przemianą i dostępem do Innego Świata i naszych przodków.

W północnych strefach umiarkowanych Azji, Azji Mniejszej, Indii, Europy, Afryki Północnej i Ameryki Północnej występuje około 10 różnych gatunków cisa. Uważa się, że wszystkie one pochodzą z Paleotaxus rediviva, którego odciśnięto na skamielinach z epoki triasu ponad 200 000 000 lat temu. Ostatnio znaleziono więcej skamieniałości cisa z okresu jurajskiego 140 000 000 lat temu. Te liczby wprawiają umysł w zakłopotanie.

Cis – nieśmiertelne drzewo

Cisowi udało się przetrwać wiele ogromnych zmian klimatycznych na naszej planecie, dostosowując się i znajdując sposoby na życie dłużej niż większość żyjących obecnie gatunków. Według liczebności pyłków pobranych z torfowisk Europy, cisy rosły w większej obfitości w epoce lodowcowej niż obecnie. Kiedy lodowce cofały się w kierunku północnym, wielkie lasy Europy zawierały do ​​80% cisów i od tego czasu stale zanikają.

Jest to niepokojące zarówno dla wielu naukowców, jak i miłośników cisa, ponieważ cis jest tak cudownym i tajemniczym drzewem, że również i my odkrywamy, że może mieć właściwości lecznicze w przypadku chorób takich jak rak.

Cis, kora i jagody, a raczej nasiona znajdujące się w miąższu są bardzo trujące i mówi się, że zjedzenie nawet jednej jagody dość szybko zabija dorosłego człowieka.

Cis – sadzenie

Cisy można rozmnażać przez sadzonki, nasiona, szczepienia. Można również spotkać małe drzewka rosnące w pobliżu większych drzew, które dobrze się przeszczepiają. Wolą wilgotną, żyzną, piaszczysto-gliniastą glebę, ale mogą również dobrze rosnąć na większości gleb, z wyjątkiem gleby podmokłej lub lepkiej mokrej gliny. Dobrze rosną również na kredzie. Stwierdzono, że cis jest korzystny w rozmnażaniu innych gatunków. Sadzonki namoczone w naparze z pokruszonego cisu i wody powodują szybszy i zdrowszy wzrost korzeni.

Ogromny program sadzenia cisów rozpoczął się w Europie w 1996 r. pod kierunkiem Davida Bellamy’ego, zachęcając kościoły i wioski do ponownego sadzenia cisów.

Identyfikacja cisu

Igły na cisie są płaskie i mają około 2 centymetry długości, ze spiczastym czubkiem. Rosną spiralnie na gałązkach, ale są skręcone, tak że wydają się rosnąć w dwóch rzędach.

Szyszki: stwierdzenie, że cis to szyszki przypominające prawdziwy stożek, jest trochę mylące, ponieważ to, co rośnie, bardziej przypomina jagodę, która składa się z koralowo-czerwonego mięsistego kubka, otwartego z jednego końca i zawierającego pojedyncze nasiono. Te jagody są niezwykle trujące i mówi się, że zjedzenie jednej może zabić dorosłego/ Cis ma dość cienką, ciemnoczerwoną lub fioletowawo-łuskowatą korę, którą chętnie zrzuca z pnia, odsłaniając różowobarwne oblicza podkory.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *