Komputer komercyjny vs przemysłowy – na czym polega różnica?

Przemysłowe komputery wykonują różnorodne zadania, od umożliwienia uruchamiania wydajnego oprogramowania do automatyzacji, do sterowania złożonymi procesami i aplikacjami, w tym systemami logistycznymi, pozyskiwaniem danych, przetwarzaniem obrazu i połączeniem sieciowym, wszystko z:

  • szybkością
  • wydajnością
  • niezawodnością

Komputer przemysłowy jest podobny do komercyjnego komputera PC pod względem odbierania, przechowywania i przetwarzania informacji w celu wykonania sekwencji operacji, w oparciu o instrukcje programu lub oprogramowania. Elementy sprzętowe są również podobne: płyta główna, procesor, pamięć RAM, nośniki pamięci itp.

Jednak komputery przemysłowe różnią się od komputerów osobistych pod względem wytrzymałości, niezawodności, wydajności, kompatybilności, możliwości rozbudowy i długoterminowej dostępności.

Stabilność mechaniczna i wytrzymałość

Przemysłowe komputery są zaprojektowane do pracy w trudnych, agresywnych i ciężkich środowiskach. Działając w trudnych warunkach, komputery przemysłowe mogą wytrzymać wiele czynników:

Wstrząsy i wibracje: wysoki poziom wibracji może siać spustoszenie w komercyjnych komputerach. Przemysłowe komputery mogą utrzymać wydajność podczas ciągłych wibracji.

Wysokie temperatury: nadmierne ciepło może wpływać na wydajność i żywotność sprzętu. Komercyjne komputery są zalecane do pracy w zakresie temperatur około 30-35 ° C, podczas gdy komputery przemysłowe mogą pracować w temperaturach około 55 ° C.

Brud i wilgoć: wentylatory chłodzące są niezbędne do regulowania ciepła z komputera i utrzymywania kurzu i brudu. Wentylatory chłodzące w komputerach przemysłowych mają specjalne filtry i poddawane są rygorystycznym testom, aby zapewnić czysty przepływ powietrza i bezpośrednie chłodzenie wewnętrzne. Komercyjny komputer nie jest przeznaczony do pracy w takich warunkach.

Ocena IP: komputery przemysłowe oferują ochronę IP, podczas gdy komercyjne komputery PC nie. Przemysłowe komputery oferują ochronę przed zanieczyszczeniami do IP65 jako standard, w celu zapewnienia odporności na kurz i wodę. Dostępne są również opcje z aluminium i stali nierdzewnej.

Wydajność i niezawodność

Przemysłowe komputery umożliwiają uruchamianie wydajnego oprogramowania automatu, sterowanie złożonymi aplikacjami i systemami elektrycznymi z maksymalną niezawodnością i wysoką wydajnością. Wydajność operacyjną można znacznie poprawić, wybierając technologie i sprzęt opracowany do pracy w trudnych warunkach.

Typowe warunki przemysłowe wpływają na niezawodność sprzętu, a ostatecznie na wydajność i wydajność operacji. Trwałe i niezawodne działanie jest ważne, aby uniknąć kosztownych przestojów. Wytrzymała konstrukcja komputera przemysłowego, a także możliwość montażu w wymaganym środowisku i wysokiej jakości zasilacz, zapewniają nieprzerwaną pracę.

Możliwość rozbudowy i długoterminowa dostępność to kolejne zalety i wielka różnica między jednym a drugim typem komputerów. Oczywiście przemysłowy w zastosowaniu fabrycznym sromotnie wygrywa i w tym pojedynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *