Open space – zasady urządzania biura

Open space office nie musi być złą opcją. Przyjęło się uważać, że pracodawcy lubią tę formę aranżacji biura, bo jest ekonomiczna, ale „cierpią” na tym pracownicy – z powodu hałasu, braku prywatności, utrudnionej koncentracji. Tymczasem, odpowiednio przygotowany space plan, wystrój i wyposażenie mogą uczynić z takiego typu wnętrza nowoczesne i komfortowe miejsce pracy. Trzeba uwzględnić tylko przy urządzaniu go pewne zasady.

Aranżacja biura open space rządzi się swoimi prawami. Przestrzeń musi być uniwersalna i elastyczna, odpowiadać na różne – często skrajne – potrzeby jej użytkowników i stwarzać optymalne warunki do realizacji zadań o różnorodnym charakterze.

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/2613/2018_mikomaxso_Centrala_Lodz_internet-1-0x1200.jpg

 

Fot. Nowoczesne wnętrze open space – przykład aranżacji biura przystosowanego do wielu różnych potrzeb: stanowiska pracy przy biurkach, budka telefoniczna, ciche miejsca w kabinach akustycznych, strefa spotkań i/lub relaksu.

 

Razem i osobno

Praca w open space wymaga niekiedy indywidualnego skupienia i odosobnienia, a czasami ścisłej współpracy w gronie kilku osób. Wyposażenie biura musi to uwzględniać, dlatego planuje się zwykle w takiej przestrzeni zarówno wyizolowane nieco – pojedyncze, wyciszone stanowiska pracy, jak i miejsca, w których można bez żadnych przeszkód pracować w zespole. Jest duży wybór rozwiązań, które realizują takie założenia. To m.in. dźwiękoszczelne kabiny, w których – zależnie od potrzeb – można popracować w spokoju w pojedynkę czy przeprowadzić rozmowę telefoniczną albo zorganizować spotkanie kreatywne w większym gronie. To także mobilne ścianki akustyczne do biura, które wydzielają kawałek potrzebnej przestrzeni open space do pracy indywidualnej albo grupowej, choć zamiast „zwykłych” ścianek coraz częściej widuje się w biurach naturalne ściany zieleni oddzielające od siebie przestrzenie o różnym charakterze czy przeznaczeniu. Można również postawić na zestawione ze sobą biurka z regulacją wysokości blatu i bocznymi osłonami, które pełnią funkcję albo pojedynczych, zacisznych „boksów” do pracy, albo (po podniesieniu wszystkich blatów) tworzą wygodny stół konferencyjny, przy którym doskonale się pracuje w kilka osób. 

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/4244/mikomaxso_hush_work_phone_scene_15_03-0x1200.jpg

Fot. Miejsca do pracy wspólnej na open space (biurka w układzie bench) i miejsca odosobnienia (budki akustyczne Hush).

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1511/mikomax_accenture_int_018-0x1200.jpg https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1545/mikomax_accenture_int_045-0x1200.jpg

Fot. Open space – biuro do pracy wspólnej i indywidualnej – dzięki innowacyjnym, regulowanym biurkom.

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1531/mikomax_accenture_int_032-0x1200.jpg https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1528/mikomax_accenture_int_030-0x1200.jpg

Fot. Biuro typu open space z biurkami w układzie bench i wydzieloną przez zieleń przestrzenią do spotkań.

Na siedząco i na stojąco

Zgodnie z obowiązującymi trendami w aranżacji wnętrz biurowych, miejsce pracy powinno być tak zorganizowane, aby zapewniać możliwie dużo ruchu. Pracownikom biurowym zaleca się częstą zmianę pozycji ciała i niespędzanie 8 godzin wyłącznie na siedząco. Dlatego nowoczesne biuro typu open space powinno być wyposażone w innowacyjne, komfortowe biurka sit&stand, pozwalające pracować zarówno siedząc na krześle, jak i stojąc przy odpowiednio podwyższonym blacie biurka.

Fot. Idealne biurko na open space  – z regulowaną wysokością blatu, przeznaczone do pracy w pozycji siedzącej, stojącej lub półsiedzącej.

Światło i dźwięk

Open space w biurze potrzebuje szczególnej uwagi w zakresie akustyki i oświetlenia. Duża, otwarta przestrzeń wymaga tłumienia dźwięków i zapewnienia pracownikom właściwego światła. Dopuszczalny poziom hałasu w pracy biurowej to jakieś 60 decybeli, ale warto postarać się, by było ich mniej, bo to sprzyja lepszemu samopoczuciu i efektywności. Przyjaznej akustyce wnętrza sprzyjają z kolei wykładziny, miękkie obicia, tłumiące dźwięki ścianki biurowe, a także „szatkowanie” przestrzeni wysokimi meblami, by tworzyć więcej zacisznych miejsc do pracy. Jeśli chodzi o światło, idealnym rozwiązaniem dla biura open space jest maksymalne wykorzystanie naturalnych promieni słonecznych. Duże okna, przeszklone ściany „robią robotę” pod warunkiem, że mogą być przyciemnione lub przysłonięte w razie potrzeby. Warto pamiętać też, że takie przeszklenia mogą bardzo pozytywnie działać na pracowników nie tylko z powodu światła, ale także widoku za oknami. Jeśli za szybą widać las, park, wodę lub po prostu „duży kawałek” nieba, nie można tego „zmarnować”!

Fot. Dźwiękochłonne wyposażenie biura: meble z miękkimi obiciami, pochłaniające dźwięk ścianki, konstrukcje tworzące zaciszne miejsca w gwarnym open space.

Fot. Jasna, dobrze doświetlona przestrzeń open space wyposażona w elementy wystroju biura, które pomagają zachować odpowiednią akustykę wnętrza (miękkie meble, ścianki, kabiny dźwiękoszczelne).

Fot. Aranżacja biura z przeszkloną ścianą zapewniającą naturalne światło i kojący widok za oknem.

Praca i relaks

No i jeszcze kwestia relaksu – tak samo ważnego w miejscu pracy, jak sama praca. Open space (nawet ten najbardziej ergonomiczny i optymalnie urządzony) po jakimś czasie i tak męczy – to nieuniknione. Dlatego niezbędne jest zapewnienie pracownikom strefy relaksu. Miejsce powinno być oddzielone wizualnie, najlepiej także fizycznie, od stanowisk pracy (pewną odległością, ściankami biurowymi, roślinami, wyższymi meblami). Odpoczynkowi w przerwie w pracy na open space służy stonowana kolorystyka, przytulne, miękkie meble, naturalne akcenty we wnętrzu (żywe, zielone rośliny).

 

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1536/mikomax_accenture_int_036-0x1200.jpg

Fot. Strefa relaksu (i spotkań) w ramach biura open space – przykład nowoczesnej aranżacji wnętrza.

https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1559/dkv_int_011-0x1200.jpg https://mikomaxsmartoffice.com/wp-content/uploads/fly-images/1461/mikomax_tbscg_int_002-0x1200.jpg

Fot. Uniwersalne wyposażenie open space w strefie relaksu, która może służyć również jako miejsce spotkań biurowych.

Biofilia i wellness

Niezależnie od tego, które z nowoczesnych rozwiązań biurowych się obecnie wybiera do aranżacji open space, trzeba zadbać o to, by przestrzeń ta była jak najbardziej naturalna i przyjazna dla użytkownika – pod każdym względem.  Wystrój i organizacja biura „pracują” dziś na komfort i zadowolenie pracownika.

Poznaj wszystkie realizacje firmy Mikomaxsmartoffice na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *