Twoje oko po operacji zaćmy – to musisz wiedzieć!

Jeśli rozwinie się zaćma, która znacznie uszkadza wzrok, lekarz okulista może zalecić operację, aby usunąć ten problem. Oznacza to poddanie się operacji polegającej na usunięciu chorej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką zwaną soczewką międzyokularową.

Taka zaćma operacja Warszawa jest zabiegiem ambulatoryjnym, więc możesz wrócić do domu tego samego dnia, w którym Twoje oko zostało poddane procedurze. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów ambulatoryjnych, większa część wyzdrowienia nastąpi w domu.Ponieważ oko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do sztucznej soczewki, powrót do zdrowia prawdopodobnie potrwa od kilku tygodni do dwóch miesięcy.

Twój okulista udzieli Ci jasnych i szczegółowych instrukcji dotyczących godzin, dni i tygodni po operacji zaćmy. Dowiedz się więcej o całym procesie zdrowienia, o tym, co możesz, a czego nie możesz zrobić podczas regeneracji na różnych etapach i jakich skutków ubocznych można się spodziewać.

Co to jest zaćma?

Soczewka oka to organ, który znajduje się za źrenicą. Odpowiada za załamywanie światła na siatkówce, dzięki czemu nerw wzrokowy może przesyłać obrazy do mózgu. Kiedy coś jest nie tak z soczewką, obraz przetwarzany przez mózg będzie rozmyty, podwojony, w złym kolorze lub w inny sposób nieprawidłowy. Istnieje kilka problemów, które mogą wystąpić w soczewce. Jedną z najczęstszych, zwłaszcza po 40 roku życia, jest zaćma.

Zaćma to choroba, która powoduje powstanie mętnego, mlecznego lub żółto-brązowego obszaru soczewki, co prowadzi do zmian widzenia. Jest to spowodowane rozpadem białek, często z powodu wieku, ale czasami z powodu innej choroby, urazu lub wady wrodzonej. Bez leczenia zaćma może prowadzić do ślepoty. Na szczęście operacja zaćmy jest bardzo skuteczna w przywracaniu wzroku poprzez usunięcie chorej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką zwaną soczewką wewnątrzgałkową.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zaćmę, może upłynąć wiele lat, zanim problem stanie się na tyle poważny, aby okulista zalecił operację. Kiedy potrzebujesz zabiegu, sama operacja zwykle nie trwa zbyt długo. Nieskomplikowany zabieg na jednym oku trwa około 10 minut, a następnie odpoczywasz w strefie rekonwalescencji przez 15-30 minut. Poprawa wzroku może zająć kilka tygodni po zabiegu ze względu na czas gojenia i przyzwyczajanie się do sztucznej soczewki.

Istota rekonwalescencji po operacji zaćmy

Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń okulisty dotyczących wyzdrowienia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu, takich jak zapalenie, infekcja, obrzęk siatkówki, odłączenie siatkówki lub soczewki, ból i utrata wzroku. : Po zakończeniu operacji zaćmy i czasie spędzonym w obszarze rekonwalescencji po ustąpieniu pozostałego znieczulenia można wrócić do domu. Ważne jest, aby po zabiegu zabrała Cię do domu osoba, której ufasz. Chociaż jest to zazwyczaj operacja ambulatoryjna, nadal jest to operacja i przez kilka godzin po zabiegu może wystąpić uczucie oszołomienia, dyskomfortu lub ból. Twój okulista przedstawi Ci bardziej szczegółowy harmonogram czasu rekonwalescencji i oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *